Bořanka

Dechový orchestr „Bořanka“ vznikl v roce 1977 z nadšení několika hudebníků, kteří v prudkém rozvoji tanečních skupin a decibelů chtěli zachovat i přiblížit melodičnost a krásu lidové písničky. Název této dechovky byl odvozen od pojmenování jedné obce středočeského kraje „Bořanovice“, kde několik členů orchestru včetně vedoucího Stanislava Řápka st. bydlí.

Název Bořanka vymyslela manželka kapelníka Drahomíra. Dle vyjádření odborníků v oblasti dechové hudby dosáhl tento soubor výtečných úspěchů. Bořanka se v  krajské soutěži hudeb v Lysé nad Labem v r. 1981 umístila na 1. místě a zajistila si tak postup mezi nejlepších osm do celonárodní soutěže „O zlatou Křídlovku“ v Českých Budějovicích. Diplomy „Za rozvoj Kmochova Kolína“ svědčí o tom, že i na tomto velkém setkání hudebníků si našla své místo i Bořanka.

Dalších vystoupení Bořanky bylo na stovky. Jmenujme například výstava Země živitelka v Českých Budějovicích, mírové slavnosti v Houštce, autorské koncerty se známými skladateli (Vítů, Vejvoda, Kubeš, Doško), májové slavnosti, zájezdy do Německa, koncerty a estrády, pietní akty, pohřby, taneční zábavy, Vlachovka, apod.

V roce 1989 oslavila Bořanka své 1 000 vystoupení. Různých diplomů a ocenění má kapela velké množství, ale nejdůležitější jsou ty, co zůstanou v srdcích posluchačů. V posledních letech je znát, že lidová a dechová hudba dostává na frak, hlavně v Praze a okolí. Válcuje ji hudba elektrická, počítačová. Pochopitelně lidovku nemůže počítač nikdy nahradit, protože nemá srdce. Dobří hudebníci mají málo příležitostí, taneční sály byly zrušeny, korporace se rozpadají a bůh ví, co je ještě příčinou. Většina mladých má radši elektrické nástroje než aby se učili na nástroje žesťové (trubky, klarinety, pozouny, apod.)

Proto jsem velice rád, že oba synové Libor a Standa se učili na trumpetu jako jejich otec, který hraje již více než 50 let. Dnes již není tolik příležitostí muzicírovat, ale přece jen nějaké ty máje, masopusty, pohřby a taneční zábavy spolu odtroubíme.

Také všichni tři rádi chodíme troubit do kostelů, hlavně o vánočních svátcích a na závěr roku hrát Rybovu mši. Když nás v kostele poslouchal kardinál Miroslav Vlk, řekl, jak nám hezky ty zlaté trubky hrají a ani netušil, že potvrdil správnost názvu prodejny Barvy-Laky „Zlatá trumpeta“, kterou vede trumpetista Standa Řápek ml.

Libor a Standa Řápkovi jsou též členy jazzové kapely JazzDeath. Ale to už jsou na internetu jiné stránky.

Stanislav Řápek st.

 

Diskografie

CD 1 - Bořanka

Bořanka - CD obal přední Bořanka - CD obal zadní
stáhnout přední obal
stáhnout zadní obal

CD 2 - Padesát let s trumpetou

Padesát let s trumpetou - CD obal přední Padesát let s trumpetou - CD obal zadní
stáhnout přední obal
stáhnout zadní obal

CD 3 - Než nás andělé zavolají

Než nás andělé zavolají - CD obal přední Než nás andělé zavolají - CD obal zadní
stáhnout přední obal
stáhnout zadní obal

CD 4 - Kde je ten čas

Kde je ten čas - CD obal přední Kde je ten čas - CD obal zadní
stáhnout přední obal
stáhnout zadní obal

CD 5 - Lidice žijí v našich srdcích a písních ...

Lidice žijí v našich srdcích a písních ... - CD obal přední Lidice žijí v našich srdcích a písních ... - CD obal zadní
stáhnout přední obal
stáhnout zadní obal

© Stanislav Řápek 2005
made by Createx systems

[ disclaimer ]
Zlatá trumpeta - barvy laky drogerie
[CNW:Counter]